Majomhimlő tünetek
Mostanában egyre több embert foglalkoztat a kérdés, hogy vajon mi is a majomhimlő, és mik a majomhimlő tünetei.
Az Egészségügyi Világszervezet összegyűjtötte a majomhimlő tipikus tüneteit, amik a következők:
- kiütések hólyagokkal az arcon, a végtagokon, a szemeken, a szájon és a szájban, a nemi szerveken és a végbélnyílás környékén elszórva, kisebb területeken
- magas láz
- duzzadt nyirokcsomók
- fejfájás
- izomfájdalom
- hátfájás
- kimerültség
- az Európában és az USA-ban terjedő variánsnál végbélgyulladás és végbélvérzés is előfordulhat,
- továbbá influenzaszerű tünetek
Mint a fenti felsorolásból látszik, van némi átfedés a majomhimlő és a koronavírus tünetei közt; az alábbiak mindkét betegség esetén jellemző tünetek:
- magas láz
- izomfájdalom
- kimerültség
Honnan lehet tudni, hogy mégis majomhimlővel van dolgunk?
Jelentős eltérés a koronavírus és a majomhimlő vírusa okozta kórképek közt az, hogy a majomhimlővel fertőzött beteg látványos tünete a testen megjelenő számos hólyag, amik elsősorban az arcon és a kezeken jelennek meg 2-3 nappal a beteg belázasodása után. Ezek a hólyagos kiütések általában nem viszketnek, de sajnos fennáll a veszélye, hogy heggel gyógyulnak.
Az Európában és az USA-ban terjedő változat kiütései elsődlegesen a szájban, a nemi szerveken és a végbélnyílás környékén jelennek meg.
Szokatlan módon a kiütések mindenféle fejlődési fázisban lehetnek: nem párhuzamosan történik a kiütések gennyes hólyagokká érése, kifakadása és gyógyulása, hanem egyszerre lehetnek a beteg testén éppen kifejlődő és kifakadó hólyagok egyaránt.
A majomhimlő lefolyása az esetek többségében enyhe, de viszonylag hosszú, hiszen akár 2-4 hétbe is beletelhet, mire felépül a beteg.
Mennyi a majomhimlő lappangási ideje?
A majomhimlő akár két-három hétig is lappanghat a szervezetben, de többnyire öt–tizenöt nap után érzékeli a beteg a tüneteket. Jó hír, hogy a lappangási idő alatt ritkán fertőznek, így a környezetében lévők kvázi biztonságban vannak.
Honnan ismerhető fel egy majomhimlő vírussal fertőzött embertársunk?
Ha már vannak hólyagos kiütések, akkor egyszerű a dolgunk. Azonban amíg ezek nem mutatkoznak, már korántsem olyan könnyű azonosítani a majomhimlőt laikusként, hiszen a legtöbb tünet akár influenzára is utalhatna.
És ha én kaptam el a majomhimlőt?
Mit tegyünk, ha kiütéseink még nincsenek, de a többi tünetet felfedeztük magunkon? Haladéktalanul vegyük fel telefonon a kapcsolatot a háziorvosunkkal! Ha bebizonyosodik, hogy valóban a majomhimlő vírusa fertőzte meg a testünket, jó eséllyel két hétig karanténba kell vonulnunk. Természetesen a lázat folyamatosan csillapítani kell, ha szükséges, már az orvossal való konzultáció előtt is.